V práci

Klimatický štrajk je počas pracovnej doby. Tak, ako študenti a študentky štrajkovali doteraz počas školy, pridáme sa k nim od 11:00 do 13:00 aj my ostatní. Je to skvelá príležitosť spojiť sa so svojimi kolegami a kolegyňami a zorganizovať štrajk u vás na pracovisku. Čo môžete urobiť:
  • Príďte na niektorý z pochodov za klímu 20. septembra. Kde všade budú štrajky v podobe pochodov alebo zhromaždení, postupne zverejňujeme na facebookovej stránke klimatického štrajku. Dohodnite sa s kolegami a kolegyňami a choďte spolu. Máte v práci interný chat alebo mailingový list? Informujte kolegov a kolegyne o štrajku a že prídete. 
  • Oslovte svojho zamestnávateľa, aby oficiálne podporil štrajk aj svojich zamestnancov v účasti. Tento list vám môže pomôcť. Ak bude štrajk vo vašom meste, stačí, keď vám predĺži obednú prestávku. Alebo vám dá špeciálne voľno. Zároveň môže informovať o tom, prečo štrajk podporuje. Či už médiá alebo na sociálnych sieťach.
     Ak sa váš zamestnávateľ nezapojí, stále si môžete zobrať dovolenku a podporte aj ostatných svojich kolegov a kolegyne, aby urobili to isté. Pri zdôvodnení povedzte svojmu zamestnávateľovi, prečo tak robíte a že radi obetujete deň dovolenky pre záchranu našej Zeme. 
  • Šírte správu o klimatickom štrajku. Počas príprav komunikujte na sociálnych sieťach, čo robíte. Urobte event, na ktorom zorganizujete prednášku o klimatickej kríze pre vašich kolegov a kolegyne, alebo im pošlite zaujímavé články na túto tému. Zmeňte si cover fotku na Facebooku. Odfoťte sa s podporným transparentom s kolegami/kolegyňami a zdieľajte informácie o štrajku na internete s použitím hashtagov #ClimateStrike, #idenamovsetko, #strajkujemzaklimu.
  • Čo môžete robiť ako zamestnávateľ? Okrem toho, že dáte svojmu personálu v čase štrajku voľno, môžete ho podporiť aj tým, že pre jeho myšlienku nadchnete čo najviac Vašich zamestnancov a zamestnankýň. Komunikujte dôležitosť #ClimateStrike prostredníctvom svojich interných kanálov (newslettre, sociálne siete, plagáty vo vašich priestoroch, …) a povzbuďte ich, aby urobili to isté. Čím viac ľudí sa štrajku zúčastní, tým väčší tlak ako ľudia vytvoríme. Tu sa môžete inšpirovať.